mind

Україна обігнала інші країни за рівнем демократії

Однак загалом демократичні настрої падають, авторитаризм зростає

Міжнародна організація Freedom House опублікувала нову доповідь «Країни перехідного періоду 2017», у якій відзначила успіхи України на шляху реалізації демократичних реформ.

Україна поруч із Румунією та Косово представлена як позитивний приклад ─ країна дещо просунулася вперед завдяки структурним реформам. Хоча на цей момент, зазначається в доповіді, вони стикаються зі значними викликами поглибленню трансформації, що може призвести до нівелювання їх прогресу.

Як наголошується в доповіді, у 2017 році демократичні показники у 18 країнах ─ зменшилися. Вперше за всю історію моніторингу кількість консолідованих авторитарних режимів у регіоні перевищила кількість консолідованих демократій. Зокрема, Польща та Угорщина вказані як країни, де зниження рівня демократії викликає тривогу.  «Віктор Орбан в Угорщині та Ярослав Качинський в Польщі відкрито висміюють ідею незалежних інститутів та обмеження влади більшості, чого вимагає демократія», – йдеться в доповіді. До авторитаризму повернувся й Киргизстан: «На жаль, президент Алмазбек Атамбаєв схильний повторювати помилки своїх попередників».

Серед балканських країн суттєво впали показники Македонії та Сербії.

Дві країни покращили загальний показник – Україна та Білорусь, повідомляється в доповіді. У той час, як в Україні покращилася ситуація з незалежністю судової гілки влади, корупцією та місцевою владою, показник активності громадянського суспільства зменшився за рахунок зростаючого впливу екстремістських груп.

«Ситуація в Україні продовжує покращуватися у 2016 року, але з’являються загрозливі сигнали, які можуть посприяти згортанню реформ, адже старі еліти протидіють встановленню підзвітної держави», ─ вказує доповідь.

Міжнародні партнери України повинні продовжувати застосовувати підхід «жорсткої любові» [надавати підтримку різного типу лише після здійснення українською стороною кроків на шляху до демократизації і впровадження реформ], як і попередні три роки.

Згідно зі звітом, представленим на сайті організації, за «шкалою демократії» від 1 до 7 (де 1 представляє найвищий рівень демократії, а 7 ─ найнижчий), Україна отримала оцінку в 4,61. Даний показник значно перевершує оцінку РФ, Вірменії, Азербайджану та республік Центральної Азії.

Доповідь «Країни перехідного періоду» публікується з 1995 року. Проект охоплює 29 посткомуністичних країн колишнього Радянського Союзу, а також країни Центральної, Східної Європи та Балкан.